COVID 19 - TAK JAK JSME NA TOM?

25.03.2020

COVID 19 - TAK JAK JSME NA TOM?

Kde se vzal, tu se vzal, údajně z nedovařeného netopýra, přenesl se na lidské plemeno nový virus, který byl pojmenován prozaicky COVID 19, protože je to nějakej coronavirus a byl objeven na sklonku roku 2019.

Prima věc. Přenos nemocí ze zvířat na člověka je znám již staletí. Ale již dlouhá desetiletí nebyl zaznamenán ve větším počtu. Proletěla tady ptačí chřipka, proběhla tady nemoc šílených krav a jiné atrakce. Ale žádná z nich si nevyžádala takovou pozornost jako nedovařený netopýr.

Proč najednou ta akce, skoro by se dalo říct hysterie, opatření rovnající se armagedonu. Je COVID 19 mocnější než biologická zbraň, mocnější než mor, cholera, tyfus, tuberkulóza a ebola?

Je samozřejmě brzy dělat nějaké závěry, nákaza se začala v souvislosti s nemocemi testovat koncem 2019 a máme nyní konec března 2020. Bohužel se přítomnost COVID 19 u zesnulých před 12/2019 netestovala, takže chybí relevantní časoměrné informace. Nicméně dnes každý, kdo má díru do prdele dokáže spočítat, kolik přibude denně nakažených, zesnulých, kolik nakažených bude v jaké zemi během následujících 30 dní. Zábavné je, že se do těchto matematických algoritmů pouštějí především dentisté, u kterých je prognostikován nejvyšší počet sebevražd ze všech lékařských oborů, a vědci, kteří by však měli své odborné úsilí věnovat k vynalezení léku proti tomu viru. Ale vzhledem k tomu, že přemýšlení je náročné, mnoho z nich jen soudí, nebo usuzuje.

Vycházíme-li jen z oficiálních údajů a statistik, je celkově mortalita někde kolem 1-2%. Smrtnost je kalkulována jinak, ale je to opět srovnatelné s běžnými onemocněními dýchacích cest. U chřipky je to podobné. Smrtnost u oběhových onemocnění je mnohem vyšší. Ale ta se nešíří jako kapénková infekce, takže tomu nikdo nevěnuje až takovou pozornost. Nechci ale srovnávat COVID 19 s chřipkou. To je zavádějící. COVID 19 je vlastní kategorie, ale je nutno porovnávat následky, včetně mortality, s jinými chorobami.

Pro komplexnější pohled je nutné vycházet ne z počtu nakažených a zemřelých, ale z počtu obyvatel na planetě a v jednotlivých zemích. COVID 19 se objevil, respektive byl diagnostikován a testován v Číně, kde žije kolem 3 miliard lidí. Použijeme li oficiální statistiky, nakazilo se 82.000 lidí s tím, že zemřelo 3.285. (3,9% nakažených, ale 0,11% populace). Celosvětově se k dnešnímu dni (25.3.2020) nakazilo prokazatelně 431.366 lidí, celková úmrtnost je na hodnotě 13.357. Vzhledem k počtu obyvatel planety, dovolte mi to hodnocení, je to zanedbatelné číslo. Pokud se to netýká vašich příbuzných či přátel. Ale smrt patří k životu.

Cynické srovnání? Identifikujme si zesnulé. V Itálii zemřelo na COVID 19 ze všech případů úmrtí pouze 12% nemocných. Věkový průměr? Senioři, neproduktivní část populace. Máte i vy koule na to, pojmenovat situaci tak, jak je? Problém je ale jinde. Problém leží v systému zdravotní péče té které země. Statistiky uvádějí počet lůžek na počet obyvatel. Země s nízkým počtem lůžek na obyvatele vévodí statistikám úmrtnosti. Takže ne covid 19, ale zdravotnický systém! Kdo vede? Itálie, Španělsko, Řecko, Irán...

Vezmeme ale jiné číslo. Počet nezaměstnaných, tedy lidí kvůli COVID 19 bez příjmů, je jen v Hollywoodu 120.000. Uzavřeny jsou restaurace, kadeřnictví, tělocvičny, kina, divadla, zrušeny kulturní a sportovní akce. Díky opatřením vlád a mocných dnešního světa jsou jako rukojmí brány miliardy lidí kvůli záchraně několika desítek tisíc lidských životů.

Dost bylo čísel, kdo chce, pochopil rozsah a závažnost šíření covid 19.

Po desetiletí si zde žijeme v bohorovnosti, přehlížíme vše, co nám příroda říká. Poslední globální válka skončila v 1945. Soustředíme se jen sami na sebe, na náš vlastní prospěch. Věčné hodnoty jsme přetavili na peníze, moc, úspěch. Uznáváme jen workoholismus, nenažranost, zakomplexovanost. Hromadíme majetek, který nepotřebujeme, abychom nasrali lidi, které nesnášíme. Ou jak jsme cool.

Žijeme si tady, pleníme matku přírodu, nic nám není svaté. Potřebujeme hypotéku, abychom byli dostatečně in, dospělí, půjčíme si na věci, které ani nepotřebujeme, žijeme teď, po nás potopa. O.K., a přišel COVID 19. On ale nepřišel ze dne na den, byl identifikován s jinými virovými onemocněními přenášenými ze zvířat na člověka. Ale to se nás přeci netýká. A najednou jsme doma, vycházíme s rukavicemi a hadrovou rouškou, která nám způsobí jen lišej v ksichtě. Budeme se schovávat, občas udáme souseda, že nemá roušku, nebo že dělá párty pro 4 lidi bez roušek. A jsme happy jak dva grepy. Jsme v pasti a ani nás nenapadne se dostat z pasti ven. Budeme se radši věnovat tomu, jak si to v té pasti udělat hezký. Ušijeme barevný roušky.

Všichni mocní tohoto světa budou šířit osvětu. Stay home, zůstaň doma, ochráníš sebe a tebe a jiný na blití slogany. Budeme se izolovat. Týden, dva týdny, dva měsíce... a čekat, že jak to přišlo tak to odejde. Jsme posraný z neznámého, zapomněli jsme bojovat o potravu, natož o život. Budeme se izolovat, nosit roušky jako součást našeho života? To přeci není řešení. Miliony dalších lidí maji latentní průběh a nejsou diagnostikováni. Pokud náš systém funguje dobře, nemůže nás nějaký virus vyhubit, pokud však nejsme dostatečně odolní, tak se to stane a stejně tomu nezabráníme. On totiž přijde jiný, až se probudí zmrzlé viry v souvislosti s oteplováním. Co budeme dělat potom? Nosit dvě roušky?

Určitě současná opatření pomáhají k pomalejšímu šíření COVID 19, ale to je opatření spíš z toho důvodu, aby se neukázaly slabiny a selhání zdravotnického systému. Nemáme takové kapacity nemocnic, aby se dali hospitalizovat všichni nakažení. Systém není na takové věci připraven. Mám pocit, že nejsme připraveni na žádnou výjimečnou situaci, virem počínaje a finanční krizí konče. Jaké budou následky současných opatření, to nedokáže nikdo odhadnout. Ono je lepší se schovat za to, že ochraňujeme to nejcennější, Vaše zdraví. Miliony lidí jsou bez práce, bez příjmu. Musí ale jíst, topit, svítit, platit nájem... Z ekonomicky slabých se stanou ještě slabší. Velká hrozba pro ostatní, protože nebudou mít kde bydlet, nedostane se jim zdravotní péče. Takže jediné co současná opatření přinesou je zhoršení.

Na planetě žije téměř 10 miliard lidí. Je to víc než dost. Uzavřeme všechny do izolace a budeme čekat. V čekání, to jsme machři, protože můžeme mudrovat a soudit, radit. Ale nechodit ven, natož něco dělat. Ale nevíme, že není problém, že je jen řešení!

Každá krize ukáže podstatu. Nepoučili jsme se z ekonomických krizí, přehlížíme zprávy, které nám jsou zasílány ve formě záplav, požárů, období sucha a podobně. A zcela evidentně nejsme schopni vyslyšet ani jiné informace. Je to dobře! Ti, kteří nás zavírají do karantén a izolace se nenaučí myslet jinak. Je to dobře, my je nepotřebujeme! Potřebujeme se dostat na dno, abychom se měli od čeho odrazit na cestě vzhůru. Ale se současnou vládnoucí garniturou to není možné.

Potřebujeme změnu. Změna je v nás.

Přečtěte si to za rok!